Porównywarka kantorów internetowych

Nasza porównywarka kantorów internetowych pomaga przy wyborze serwisu oferującego najtańsze przewalutowanie.

Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas
Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas
Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas
Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas
Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas
Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas
Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas
Sort Waluta Kantor Sprzedaż Skup Spread Czas

Jak wybrać najlepszy kantor internetowy / serwis wymiany walut?

Frank Szwajcarski

Coraz więcej aspektów życia codziennego przenosimy do Internetu – również wymienianie walut sprzed ekranu komputera staje się coraz bardziej popularne. Niezależnie od powodów wymiany waluty – czy to do spłaty kredytu zaciągniętego w obcej walucie czy wymiany waluty związanej z emigracją zarobkową czy też zakupu waluty w ramach np. planowanych wakacji zagranicznych – coraz więcej transakcji wymiany zawieranych jest on-line. Osoby planujące dokonanie przewalutowania w Internecie mają do wyboru mnóstwo kantorów internetowych i platform wymiany walut. Powstaje więc pytanie – który z serwisów jest najlepszy, najszybszy, najbezpieczniejszy, najtańszy? Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego miejsca do dokonania transakcji.

Wybór odpowiedniego serwisu wymiany walut powinien rozpocząć się od decyzji dotyczącej celu wymiany – czy potrzebujemy jej do spłacenia kredytu hipotecznego, gdzie ważna jest terminowość i cykliczność dokonywania przewalutowania, czy np. na wakacje (wtedy istotniejszy może być czas realizacji i cena samej waluty).

Na rynku dostępnych jest kilka modeli wymiany waluty:

 

  • kantory internetowe – czyli przeniesione do sieci stacjonarne punkty realizacji transakcji wymiany waluty. Wymiana odbywa się za pośrednictwem strony internetowej kantoru i bankowości internetowej – klient przelewa na konto kantoru pewną kwotę w jednej walucie i otrzymuje pieniądze w żądanej walucie na wskazane przez niego konto internetowe.
  • społecznościowe platformy wymiany walut – serwis działający w oparciu o model peer to peer. W tej opcji wymiana waluty odbywa się między użytkownikami platformy, pełniącej funkcję pośrednika. Dany klient określa kurs, po jakim chce dokonać przewalutowania, a transakcja jest zawierana w momencie, w którym inny użytkownik platformy zgodzi się na proponowane warunki wymiany waluty.
  • grupowe zakupy waluty – opcja przeznaczona głównie dla osób spłacających kredyt w walucie obcej. W tym modelu użytkownicy składają usługodawcy zlecenie zakupu waluty i przelewają na jego rachunek bankowy określoną kwotę. Serwis wymienia zgromadzone środki po kursie preferencyjnym (ze względu na wolumen transakcji) we współpracującej placówce, np. banku. Pozwala to na obniżenie kosztu zakupu.

Każdy z modeli posiada zarówno swoje wady jak i zalety. Platformy p2p kuszą wyjątkowo korzystnymi cenami, trudno jest jednak dokładnie przewidzieć czas oczekiwania na realizację transakcji – ten zależy bowiem od pojawienia się kontroferty osoby, której odpowiadają przedstawione warunki.

Kantory internetowe oferują również lepsze niż stacjonarne odpowiedniki ceny wymiany walut, trzeba jednak zwrócić uwagę na ewentualne opłaty dodatkowe, koszty przelewu środków na wskazane konto bankowe, itp. Ich bezsprzeczną zaletą jest wyjątkowa szybkość działania.

Dodatkowe kwestie związanych wyborem serwisu wymiany walut.

 

puzzleWiększość potencjalnych wymieniających, jak i gros portali oferujących porównanie kantorów, bierze pod uwagę głównie oferowane kursy wymiany pary walut. Cena jest czynnikiem istotnym, jednak nie powinna stanowić ona jedynego kryterium wyboru.

Analizując kursy proponowane przez usługodawców, należy sprawdzić, czy przedstawiona cena kupna/sprzedaży jest ofertą ostateczną czy tylko chwytem marketingowym. Może się okazać, że kantor oferujący najniższą cenę przewalutowania, zastrzega drobnym drukiem, iż cena dotyczy tylko transakcji o dużym wolumenie czy charakterze hurtowym, i wymiana kilkuset złotych na inną walutę będzie się odbywać po innym kursie.

Przy sprawdzaniu ceny warto również sprawdzić, czy serwis nie nalicza kosztów dodatkowych – prowizji za dokonanie transakcji czy wykonanie przelewu waluty na konto klienta. Często okazuje się, iż opłaty dodatkowe niwelują „oszczędność” powstałą przy wymianie waluty po korzystniejszym kursie. Dla części użytkowników, zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z wymianą walut w Internecie, część kantorów przygotowała zestaw promocji oraz pakietów korzyści za polecenie danego serwisu znajomym. Stąd – w części serwisów pierwszą lub kilka pierwszych transakcji wymiany można dokonać za darmo, bez kosztów prowizji. Premiuje się także reklamowanie usługi – gdy obecny klient poleci serwis nowemu użytkownikowi – obaj mogą liczyć na drobne korzyści.

Czas dokonywania transakcji

CzasIstotnym czynnikiem wpływającym na wybór serwisu jest również czas dokonywania transakcji. Część kantorów oferuje wymianę waluty w czasie rzeczywistym, dokonując operacji 24 godziny na dobę. Pozostałe wykonują przewalutowania w „standardowych” godzinach pracy. Ważnym jest też czas, po którym wymienione już pieniądze będą dostępne na koncie klienta.

Wątek przelewania wymienionych już środków na konto klienta prowadzi do kolejnej kwestii, która powinna być wzięta pod uwagę przy wyborze kantoru internetowego – a mianowicie – listy banków, z którymi dany serwis współpracuje. Jak już wspomniano, może się zdarzyć, iż koszt wymiany waluty zostanie podwyższony przez koszt transferu bankowego środków.

Warto sprawdzić, czy dany kantor współpracuje z bankiem, który obsługuje nasz rachunek bankowy lub/i w którym posiadamy konto walutowe. Przelewy w obrębie jednej instytucji bankowej nie tylko nie generują dodatkowych kosztów, ale też dokonywane są w relatywnie krótkim czasie.

Warto sprawdzić także to, czy wybierany serwis współpracuje z różnymi krajami – czy bezproblemowo zlecimy transakcję z/do innego państwa, co może być istotne jeśli osobą chcącą dokonać przewalutowania jest np. emigrant zarobkowy, który chciałby z zagranicy przesłać pieniądze rodzinie.

Kolejnym kryterium, które warto rozważyć, jest opinia serwisu wymiany walut. W Internecie można znaleźć strony, które zawierają opinie użytkowników. Przed podjęciem decyzji, któremu kantorowi zlecić przewalutowanie, można sprawdzić, jakie doświadczenia z danym serwisem mają osoby, które dokonywały już transakcji za jego pośrednictwem. Treść komentarza może również poruszać kwestie, które pominęliśmy przy analizie danego usługodawcy.

Łatwość obsługi

Istotnym jest, czy dany kantor ma jasno napisany regulamin, przejrzystą stronę internetową, czy łatwo znaleźć wszystkie informacje i odpowiedzi na pytania. Nieskomplikowana procedura założenia konta i złożenia zlecenia zdecydowanie przemawiają na korzyść danego usługodawcy. Ci z kolei, którzy nie podają wszystkich informacji, powinni być traktowani z rezerwą.

Warto sprawdzić również kilka dodatkowych informacji o serwisie – wiarygodność firmy, która go prowadzi – jej formę prawną, kapitał zakładowy, zgodność prowadzenia działalności z przepisami prawa czy potencjalne akredytacje instytucji nadzoru finansowego. Istotne jest również bezpieczeństwo przeprowadzania transakcji – koniecznym więc jest sprawdzenie czy strona posiada opcję szyfrowania danych (czy w adresie witryny występuje skrót protokołu https). Należy unikać stron, które oferują niski poziom zabezpieczenia połączenia.

Polityka ochrony danych osobowych klienta jest także warta przeczytania, choć zapewne nie stanowi głównego kryterium doboru serwisu wymiany walut. Można zastanowić się nad wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych partnerom serwisu, z którego zamierzamy korzystać oraz nad celowością przekazywania swoich danych osobowych stronom trzecim, często niezaangażowanym w transakcję wymiany walut.

 

Dodatkowo oferowane usługi

Ostatnią z rzeczy, które mogą wpłynąć na wybór serwisu, są usługi dodatkowe, które dla osób dokonujących jednorazowych transakcji mogą nie mieć znaczenia, ale które mogą ułatwić życie osobom regularnie planującym wymienianie walut. Część kantorów oferuje opcje złożenia stałego zlecenia na wymianę określonej pary walut, którą można konfigurować pod względem ilości wymienianych środków oraz terminu dokonania wymiany.

Serwisy proponują także funkcjonalność złożenia zlecenia wymiany, które realizowane są tylko wtedy, kiedy transakcja spełnia kryteria wyznaczone przez klienta (np. przewalutowanie następuje tylko wtedy, gdy kurs osiągnie określony poziom). Niektórzy partnerzy mają w swojej ofercie także opcję wysyłania powiadomienia SMSem lub e-mailem – gdy kurs wymiany danej waluty osiągnie pożądaną przez klienta wartość lub o realizacji zlecenia. Część klientów może być również zainteresowana oferowaną przez dany serwis kartą walutową lub możliwością wypłaty środków w dowolnym bankomacie (po autoryzacji kodem otrzymanym w wiadomości tekstowej).

Jak można zauważyć, istnieje wiele czynników, które można lub nawet trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze serwisu, któremu planujemy powierzyć dokonanie transakcji wymiany walut. Przemyślany wybór usługodawcy gwarantuje zadowolenie obu stron może również prowadzić do nawiązania owocnej i długotrwałej współpracy.

Zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i opiniami w komentarzach

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *